Biznesmeni i madh Lluka Rashkoviç erdhi në Shqipëri si përfaqësues i kompanisë së udhëtimit “SAKT” dhe përfundoi i pushkatuar pa gjyq për hedhjen e bombës në Ambasadën Sovjetike. E gjithë pasuria e tij sekuestrohet më pas dhe në rastin e tij komunizmi “fitoi” dy herë. Në listën e 22 emrave që do të pushkatoheshin natën e 26 shkurtit 1951 ishte edhe Lluka Rashkoviç.

Source: https://en.kujto.al/lluka-rashkovic-malazezi-biznesmen-i-vrare-mes-22-intelektualeve-te-tiranes/
Please complete the required fields.
Mbyll formen

Please select your image(s) to upload.

News

blank

67 vjet nga krimi komunist, kush ishin 22 të pushkatuarit pas bombës në Ambasadën Sovjetike

Bomba në  Ambasadën Sovjetike dhe justifikimi për të çuar para togës së pushkatimit 22 intelektualë Lexo më shumë