I biri i Hasan Çapanit, i cilu u arrestua si mbështetës i Ballit Kombëtar, por u arratis jashtë Shqipërisë në Greqi, në Turqi e më pas Sh.B.A. Së bashku me familjen, dy gjyshet, mamanë dhe katër vëllezër e motra internohet në disa kampe, veçohet nga familja, duke vuajtur shpesh nga uria dhe i ftohti. Motra e madhe, Afitati, e cila fillimisht nuk u internua me familjen, sepse ishte e martuar, dënohet me 10 vjet burg, pasi bashkëshorti e kishte ndarë për arsye politike. Vëllai i madh i Musa Çepanit, ndërron jetë në Grabian, për shkak të mosmarrjes së ndihmës shëndetësore.

Source: Zërat e kujtesës V, Tiranë 2018, ISKK, Agron Tufa, Luljeta Lleshanaku
Please complete the required fields.
Mbyll formen

Please select your image(s) to upload.