3 March, 2024
Home 2018

Yearly Archives: 2018

blank

Dhjetor 1940/ Kur hoxha Ali Kraja mbajti fjalimin e famshëm mbi varrin e at...

"Me ty, Patër Gjergj, kombi naltësohet dhe madhënohet para popujve të tjerë, prandaj sot krejt populli shqiptar të përulet, djelmnia intelektuale vajton humbjen Tande...
blankvideo

Baftjar Shemaj/ Pyesnim veten: “A do dilnim të gjallë“

“Nga më të rëndat, sinqerisht. Nuk kishte dënim fizik, por ishte dënimi psikologjik. Kishin rekrutuar të burgosur politik të dobët nga karakteri. Kjo është...
blank

Sabiha Kasimati, intelektualja e shquar që u pushkatua nga Enver Hoxha

Gruaja e guximshme që u përball me Mehmet Shehun: Ju jeni kriminelë dhe tiranë, që kërkoni të nënshtroni shqiptarët me terror, por do të...
blank

Revista amerikane TIME, në 1945: Shqipëria drejt diktaturës së ashpër

Fillimet e Shqipërisë komuniste në sytë e medias më të rëndësishme amerikane, Revista Time. Kujto.al sjell 3 artikujt e kësaj reviste të botuar në 1945,...
blank

Dokumenti/ Një xhelat si Abaz Laze që përgatiti skuadrat e vdekjes

Dëshmia rrënqethëse e sekretarit të partisë në Gjirokastër: Një grua shtatzënë abortoi nga frika e oficerëve dhe nga torturat që kanë ushtruar mbi fshatarë......
blank

Dhjetor 1966/ Urimi i fundit i Krishtlindjeve në Shqipërinë komuniste, “Lutemi për begatinë e...

Ky është urimi i fundit i Krishtlindjeve, të vitit 1966, para se Shqipëria të shpallej vend ateist e regjimi komunist të ndalonte me forcë...
blank

24 dhjetor 1950/ Do të rrëzonte regjimin e Hoxhës, si u vra në pabesi...

68 vjet më parë, në 24 dhjetor 1950, në përpjekje të vazhdueshme për të rrëzuar regjimin gjakatar të Enver Hoxhës, u vra pabesisht Alush...
blank

Imam Salih Myftia, nuk u pajtua me komunizmin, ja kalvari i familjes pas arratisë...

40 vite pa Imam Salih Myftin, themelues i Qendrës Islame Shqiptaro - Amerikane për shtetet New York dhe New Jersey Nga Leonora Laçi Imam Salih Myftia...
blank

Shkurt ‘45/ Mehmet Shehu: Kujt t'i kërkohet arma, duhet të dorëzojë armën ose shpirtin

Gjatë operacionit për të kapur Prek Calin, në 12 shkurt 1945, Mehmet Shehu si komandant i Komandës së Operacionit, u dërgon shtabeve të brigadave...
blank

“Edmond Caja, kaubojsi i skëterrës”

Hasan Njazi Bajo: Ju i dini Edmond Caja, ku ndodhen varret e Sokol Zefit, Tom Ndojës e të Sandër Sokolit, që e thyet më...
NDIHMO