15 March, 2023
Home 2019 February

Monthly Archives: February 2019

blank

‘’Djali pa nanë, si nata pa hanë‘’

Fundi tragjik i Et'hem Haxhiademit, shkrimtarit e dramaturgut të spikatur që është cilësuar si "babai i tragjedisë shqiptare". Jeta dhe vdekja në burgjet komuniste...
blankvideo

Shehaj: Komunizmi si kulturë vijon të jetë gjallë

Në kuadër të aktivitetit “DITËT E KUJTESËS”, Fondacioni KUJTO, në bashkëpunim me KAS Albania, organizuan një tryezë diskutimi me studentët e Historisë dhe shfaqjen...
blank

Urdhëri i Mehmet Shehut për Presidiumin: Mos u falni jetën 13 deputetëve

Dokumenti i 9 tetorit 1947/ Si ndikoi në presidium shkresa e Mehmet Shehut për ekzekutimin e deputetëve: Salim Kokalari, Agathokli Xhitoni, Sulo Klosi, Pertef...
blank

Dokumenti i ‘48/ Vaskë Koleci: Si i pushkatonim të pafajshmit me gjyqe të sajuara

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa gjyq, torturat dhe raprezaljet në Shkodër, Mirditë, Krujë, Mamurras, Shijak, etj. në...
blank

Shënkolli i përgjakur në Shkodër

5 dhjetor 1946 - Si u vranë nga komunistët Marie Zojzi dhe bashkëshorti i saj, Pjetër Deda. Si u bë festa vaj për nënë...
blank

Leze Pali/ “U rrita si qyqja n’rrem”

Jeta e vështirë e Prena Palit dhe dy vajzave të saj Zoja e Lezja, në kampin e internimit në Tepelenë... arratisja e bashkëshortit dhe...
blankvideo

Mydan Llulla/ “Komunistët e urdhëruan babain të godiste trupin e djalit të vrarë”

  Shyqyri Llulla ishte vetëm 18 vjeç, në gusht të vitit 1962, kur komunistët e vranë e më pas e lanë trupin e tij në...
blank

20 shkurt 1991/ Fotot e rralla që dëshmojnë rënien e diktaturës

Pas një varg ngjarjesh që ishin shënuar në qytete të ndryshme të Shqipërisë, gjatë vitit 1990, me karakter protestues kundër regjimit komunist, protestat studentore,...
blank

Dokumenti 1946/ Dy kampet e internimit, ku gra e fëmijë vuajnë në uri dhe...

Dokumentet 1945-1946, ku jepen detaje të hollësishme për statistikat e internimeve dhe për kushtet e tmerrshme, ku mbaheshin mbi 2175 të internuar, mes tyre...
blank

Një çorape e vogël në kampin e Tepelenës

Historia tragjike e katër fëmijëve të familjes Çelmulosmani, kalvari i tyre në kampin e Tepelenës , atje ku Hilmiu 11-vjeçar dha shpirt nga dizanteria Kishte...
NDIHMO