25 February, 2024
Home 2018 October

Monthly Archives: October 2018

blank

Çarmatimi me rëndësi të jashtëzakonshme, jepni edhe para për t'i zbuluar!

Shkresa e Pandi Kristos, ditën e kryengritjes së Postribës për gjithë komitetet qarkore në gjithë Shqipërinë. Mobilizohuni të gjithë për çarmatimin! Pas urdhëresës së dërguar...
blank

Fundi tragjik i Kristo Floqit, që u burgos nga komunistët dhe më pas vdiq...

Dramaturg, jurist, atdhetar, personalitet i shquar dhe një vlerësim i lartë nga Faik Konitza Avokat, gjykatës, ministër, botues dhe autor tragjedish e komedish, atdhetar i...
blank

Frika pas kryengritjes së Postribës: Po çarmatosim Gjirokastrën e Vlorën, kemi mbledhur 6412 armë

Aksioni për çarmatosjen e popullsisë në vjeshtën e 1946. Dokumenti i 29 tetorit 1946: Ka rezistencë në Delvinë, Përmet, Këlcyrë dhe Kurvelesh. ”Çarmatimi i popullsisë...
blank

Frida Sadedini, jeta e një gruaje nën hekurat e diktaturës komuniste

Jetoi plot 90 vjet, 45 prej tyre si e burgosur e internuar nëpër kampet e diktaturës komuniste. Është Frida Sadedini, një grua e arsimuar...
blank

“Kaçurrelat e tu” kënga për dashurinë e humbur, që u kompozua në qelitë e...

Fati tragjik i kompozitorit shkodran Gac Çuni dhe disa vargje dhimbjeje të Arshi Pipës: Gac, o shok i vuejtjes, nxânsi im i lashtë;  mâ...
blank

“Beun e Kavajës e dënuam me vdekje dhe sekuestruam 3000 napolona ar e 15...

Dokumenti i marsit 1947 mbi dënimin e 107 kundërshtarëve të regjimit komunist në qarkun e Durrësit Gjykimi dhe dënimi i gjithë kundërshtarëve politik të regjimtit...
blankvideo

Demir Pojani/ Shamia në dritare më kushtoi 15 ditë izolim!

Ata na mbajtën të izoluar disa kohë, deklaruan se do i vrasim dhe në këtë kohë shkon lajmi në shtëpi që Demir Pojani u...
blank

E dënoi me vdekje shoku i klasës Aranit Çela. Ja fjala e fundit para...

Ndue Pali ishte një i ri nacionalist, ndër të parët që kundërshtuan fashizmin në Shqipëri, dhe i internuar për këtë shkak në Ventotene për...
blank

“Po pushkatojmë nga një në çdo fshat, që t'i frikësojmë”

Dokumenti i 25 tetorit 1946: Pushkatuam një pronar në Breg të Matës, një bajraktar në Koplik, një kapadai në Bushat e Gur të Zi,...
blank

Këneta e Maliqit, atje ku humbën jetën mizorisht 135 të burgosur

Një rrëfim nga Reshat Agaj/ Reshati dëshmon: ”Para syve të mi u rrah sa dha shpirtin një tiranas, të cilin e mbuluan, si të...
NDIHMO