7 March, 2023
Home 2018 July

Monthly Archives: July 2018

blank

Një familje një shekull burg në Burrel, Spaç e Qafë-Bari

Historia e dhimbshme e Azem Çokut e tre djemve të tij që kaluan jetën përmes torturave në burgjet dhe kampet e diktaturës Azem Çoku dhe...
blank

“Sekret” 1958/  Të ngremë barraka me baltë  për 156 familje të internuara  në Savër

Dokumenti zyrtar që dëshmon ngritjen e kampeve të internimit në Lushnje. Sa të internuar kishte  në Savër në vitin 1958 dhe si jetonin ata...
blank

1964/ Trakti politik i Arbnorit për Partinë Social Demokrate shkruar në letra cigareje dhe...

Që në moshën 14 vjeçare Pjetër Arbnori ishte përfshirë në aktivitetet e grupeve ilegale kundër komunizmit. Shtypte dhe shpërndante trakte. Së bashku me intelektualë...
blank

“Tepër sekret”, 1959/ Kadri Hazbiu: Gjendje e rëndë,  mbi 800 të burgosur të sëmurë,...

Dokumenti i rrallë, ku krerët e regjimit e pranojnë gjendjen alarmante,  të të burgosurve të sëmurë, të cilëve ju mohoheshin medikamentet dhe kushtet minimale...
blankvideo

Hyrie Kupi rrëfen për kampin e Tepelenës

"Kam ngrënë supë me groshën që ka lënë ushtria italiane apo orizin me krimba kazani sipër... Tani e beson ti? Ne kemi qenë fëmijë...
blankvideo

Deputeti çek Pavel Zaçek, komenton rëndësinë e nismës së Fondacionit "Kujto" për shoqërinë shqiptare

Deputeti çek Pavel Zaçek, një nga ekspertët më të njohur të krimeve të komunizmit në Evropën lindore, jep vlerësimin e tij për konferencën “Zbardhja...
blank

1948, dosja e rrallë e dënimit të 10 priftërinjve, 3 prej të cilëve i...

Dosja e rrallë e gjyqit të 10 priftërinjve; si u pushkatuan 3 prej tyre dhe dënimi i parë i At Zef Pllumit. Fjalët e...
blank

Qerime Bome/ Nga burgu në maternitet, si e solli në jetë fëmijën përmes prangave

46.790 gra të arrestuara të burgosura e internuara gjatë regjimit komunist. Sipas statistikave të deritanishme, 5118 prej tyre kanë vdekur në kampet e internimit   Janë...
blank

Pjetër Arbnori: Pas 18 vitesh burg më ridënuan me 12 vite të tjera..por unë...

Letra e nxjerrë fshehurazi nga burgu me 2 korrik 1979, ku Arbnori shpjegon  gjithë rrethanat e arrestimit, dëshmitarëve të rremë dhe presioneve për ta...
blankvideo

7 vjet burg për ballistin që nuk u bë bashkëpunëtor i sigurimit

"Gjykatësi, le të fillojm për të marrë vendimin. U ngrit salla ky të pushkatohet ky qen, të qërrohet edhe ky. Prokurori i thot sallës...
NDIHMO