25 February, 2024
Home 2018 June

Monthly Archives: June 2018

blank

Fotot e rralla nga Gjyqi Special, kur Koçi Xoxe jepte mandatën për të dënuarit...

Tiranë, 1 Mars 1945. Salla e kinema “Kosovës” ku u zhvillua Gjyqi Special per te akuzuarit si Kriminelë Lufte. Në podium Koçi Xoxe lexon...
blank

Urdhri i Kadri Hazbiut: Genc Lekën e Vilson Blloshmin pushkatojini në vendin e caktuar...

Ky është urdhri për ekzekutimin e Genc Lekës  dhe Vilson Blloshmit, firmosur nga Kadri Hazbiu me 16 korrik 1977. Vetëm një ditë pas këtij...
blank

Dokumenti/ Si e shiti Enver Hoxha Çamërinë tek grekët

Letra e Këshillit nacional-çlirimtar në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë, drejtuar Koçi Xoxes me katër arsyet që të ndalohen çamët të kthehen në trojet...
blank

Vilson Blloshmi, poezia e 1972: Ne qeshim kur qan jeta, dhe kur qesh varri…vdesim!

Katër vjet e 6 muaj para së të çohej në pushkatim Vilson Blloshmi kishte shkruar këtë poezi si një epitaf për jetën e tij....
blank

Dokumenti i 1948/ Sulo Gradeci, shefi i sigurisë së Enver Hoxhës "pa shkollë e...

Sulo Gradeci për 19 vjet (1966-1985) ishte komandant i grupit për sigurimin e Enver Hoxhës. I lindur në vitin 1922 në Skrapar, ai nuk...
blank

Dëshmia tronditëse/ Rajmond Sejko: Si ma vrau komunizmi gjithë familjen, isha ende fëmijë

“Pengu im... s’munda të përcjell në banesën e fundit babin Teme, vëllain Sokol e të mirën nënën time, Shpresa. Ende nuk e dimë ku...
blank

Dokumenti i 10 shkurtit 1945, ja lista me 40 të arrestuar, kryesisht bujq nga...

Një listë me 40 të burgosur, të cilët ishin arrestuar brenda 4 ditëve, kryesisht në zonat përreth Shkodrës, dëshmon se sa e rreptë ishte...
blank

Mars 1948, gjyqi i "grupit të tretë të deputetëve", ku asnjë prej të dënuarve...

Pas dënimit të dy grupeve të para të deputetëve, përkatësisht procesit të shtatorit 1947 dhe janarit 1948, në mars 1948 u gjykua “grupi i...
blank

Dokumenti i shkurtit 1945. Myzafer Trebeshina: Si i pushkatuam Pjetër Arapin e Pjetër Larjen...

  Ky raport i Myzafer Trebeshinës i datës 19 shkurt 1945, i dërgohet Mehmet Shehut në Shkodër në formë raporti mbi raprezaljet qe po bënin...
blank

Masakra komuniste ndaj Çamërisë/ Sokol Sejko para pushkatimit: Qëlloni, nuk dua mëshirë

Historia tragjike e djalit të Çamërisë, 24-vjeçarit Sokol Sejko, i dënuar me vdekje pas një procesi të montuar nga diktatura komuniste. Këto ditë, popullsia e...
NDIHMO