26 February, 2024
Home 2018 September

Monthly Archives: September 2018

blank

Historia e deputetit Riza Dani. Amaneti: Më varrosni pranë vajzës, me shpresë vdes si...

Nga Kujtim Dani* Riza Dani pat lindur në Shkodër në një familje patriotike. Mbasi mbaroi shkollën “Ruzhdien” në qytet, vazhdoi studimet në Universitetin e Stambollit....
blank

E donte të vdekur vetë Enver Hoxha, si e torturuan Dom Lazër Shantonë

Dom Lazër Shantoja është ndër klerikët e parë që u ekzekutuan sapo komunistët morën në dorë pushtetin në Shqipërinë e pas Luftës. Dom Lazër...
blank

“Kapëm vëllanë, po e shtrëngojmë të tregojë ku janë fsheh të arratisurit”

Dokumenti i 24 shkurtit 1945, që dëshmon masakrat e komunistëve në veri pas depërtimit të tyre fshat më fshat duke vrarë, arrestuar, torturuar, djegur...
blank

Trakti i 1946/ Rrugët e Shkodrës i lanë me gjak, poshtë partia terroriste e...

Ky trakt i rrallë i hedhur në Durrës në shtator të vitit 1946, dëshmon se sa të qartë ishin një grusht njerëzish në fillesat...
blankvideo

Sofokli Kuqeshi/ 30 vjet internim në Savër

"Unë isha 10 vjeç, 5 vëllezër, një motër dhe nëna kur na sollën. Na bënin apel dy herë në ditë, kishte raste që kur...
blank

Dosjet e Diktaturës/ Pjetër Pepa: Ja ç'thonë dokumentet për torturat çnjerëzore

Fati i tyre ishte i vendosur. Rruga drejt vdekjes ishte e projektuar tashmë për të gjithë ata, qindra e qindra klerikë, intelektualë, dhe gjithkush...
blank

Armët në kishë, inskenimi i Sigurimit/ “Pa shkatërruar klerin, nuk e shtijmë dot në dorë...

Dokumenti i 17 nëntorit 1946, ku jepet urdhri i Partisë për shkatërrimin e klerit katolik, veçanërisht atë françeskan në Shkodër. Direktivat e Partisë që...
blank

Vdekja e Enver Hoxhës, ja çfarë shpresonin të burgosurit e Qafë Barit ato ditë...

Dokumenti sekret i 14 prillit 1985, me bisedat e përgjuara në burgun e Qafë Barit… Çfarë thonin mes tyre të burgosurit, pasi dëgjuan lajmin...
blank

Përtej portës së dhimbjeve

Nga Luljeta Progni Kur hodha hapin e parë sapo u hap porta e kampit të Tepelenës, një ndjesi shumë e fortë më mbërtheu menjëherë. 69...
blank

Shtator 1948/ Kufoma e Mustafa Deliallisit, tri ditë në mes të Shijakut, për të...

Fundi tragjik i ushtarakut antikomunist, i diplomuar në Torino: U vetëvra për të mos rënë në dorë të komunistëve, më pas u gropos buzë...
NDIHMO