25 February, 2024
Home 2018 November

Monthly Archives: November 2018

blankvideo

Azis Kullolli/ Më burgosën 17 vjeç

“Babai u akuzua me motivacionin "grupi i rezistencës", që nga Korça e deri në Gramsh. Dy tre muaj pa ushqime, pa rroba dhe pa...
blank

Elegji për poetin e mësuesin dëshmor….

"Havzi Nela, o vëlla i vuejtjeve të përbashkëta! Unë, viktimë e tri diktaturave në Shqipëri, gjunjëzohem me përvujtëni...."  Nga Sami Rrepishti Me rastin e 30 vjetorit...
blank

Dino Shani: Përmes torturave të tmerrshme, më detyruan të genjej, akuzova veten dhe 5...

Letra e ushtarakut të diplomuar në Modena, drejtuar prokurorit Bedri Spahiu, ku zbulohen fakte tronditëse mbi torturat  që përdoreshin nëpër hetuesi dhe se si...
blank

Janar 1948, liceistët e Shkodrës që tronditën regjimin e Enver Hoxhës

Ngjarja e rrallë në dokumentet e Partisë, ku tregohet se si organizoheshin të rinjtë për të sabotuar aksionet e punës vullnetare, lëndët ideologjike në...
blank

Ngjarja që tronditi Beratin në janarin e vitit 1987/ Si u dënuan me pushkatim...

Gjyqi i katër të rinjve të “Grupit armiqësor të Poshnjes” dhe akuza qesharake e Sigurimit të Shtetit, ku u dënua me 25 vjet Muharrem Protoduari...
blank

“Nënë, përse qan?! - e pyesja, por ajo nuk më tregonte.”... trishtimi i një...

Rrëfimi i ndjerë i Ylber Merdanit për kalvarin e familjes së tij, nga pushkatimet, burgjet e internimet e të afërmve, më pas internimi dhe...
blankvideo

Asim Goga/ Në të njëjtin burg me nënën time

"Mua dhe nënën në burg, ishte buruca aty dhe nuk më linin për të parë nënën. Unë e shihja nënën, nëna më shikonte mua...
blank

Zef Pervizi: Polici ma nguli kokën në baltë…

Rrëfimi rrënqethës për urinë e fëmijëve në kampin e Tepelenës. Dëshmia e Zef Pervizit: “...ne ishim gjithmonë të uritur. Nëna vetëm qante. Atë pak...
blank

Masakrat e partizanëve sllavë në Kosovë e Maqedoni, pas ikjes së gjermanëve

Raporti i qershort 1945/ Në çfarë gjendje e gjetën popullsinë shqiptare në Kosovë e Maqedoni partizanët shqiptarë pasi marshuan në këto vise pas largimit...
blankvideo

"30 vjet peng për dy miq të mirë"

Ata ishin bërë miq në burg. Kishin qëndruar pranë halleve e brengave të njëri tjetrit, e kishin ndihmuar njërit tjetrin në punën e rëndë,...
NDIHMO