14 March, 2023
Home 2018 March

Monthly Archives: March 2018

blank

Dokumenti i 1950, kampi i Tepelenës dhe mizoritë mbi fëmijët

  Statistika që dëshmon numrin e lartë të fëmijëve të internuar në kampin e Tepelenës  në vitin 1950 dhe rënien drastike të numrit të tyre...
blank

Historia e Dom Shtejfnit, e pushkatuan sepse pagëzoi të sapolindurin

Në moshën 73-vjeçare Dom Shtjefën Kurti arrestohet në Kurbin dhe dënohet me pushkatim për akuzën se ka pagëzuar një fëmijë të sapolindur. Kalvari i...
blank

Bilanci i frikshëm: Vetëm banorët e fshatin Mursi, kryen 1200 vite burg e internim...

Rrëfimi i Andrea Gjikës: Internimi në Krujë, më pas në Valias, Cërrik të Elbasanit, në Dukat të Vlorës dhe në fund në Borsh. Si...
blank

Bedrie Ashiku, shkodrania që u torturua, u burgos dhe u internua nga xhelatët komunistë

Një copëz nga historia rrënqethëse e burgosjes dhe internimit të grave e vajzave të Shkodrës, në vitet e para të represionit komunist Tortura ndaj vajzave...
blank

Shkurt 45/ "Pushkatuam dy ish-partizanë që dezertuan. Pas plumbit, axhitacioni bënte efekt"

"Kjo ngjarje tmerroi dhe fshatarët. Partizanët u tronditën dhe u frikësuan nga ky pushkatim. Dhe me të vërtetë fryti i saj u pa mbasi pothuajse u...
blank

Dëshmia e xhelatit: Si e vramë Atë Lekë Lulashin dhe ia dogjëm eshtrat në...

“Vrasja u krye në pyllin e errët të Valbonës. ...Kufoma e tradhtarit të popullit u vu në zjarr të madh...” Rruga nga Kastrati i Malësisë...
blank

Para pushkatimit, At Mati Prenushi: I kam fal ata që do të qëllojnë mbi...

16 muaj tortura dhe fjala e fundit e klerikut të famshëm të Shkodrës që vinte nga katedrat e filozofisë nga Schwaz dhe Grac të...
blank

Inxhinieri i naftës që studioi në Oksford, u var në Kuçovë si armik

Ishte vetëm 36 vjeç inxhinieri Riza Alizoti kur u thirr nga zyrtarët e lartë të kohës dhe i vendosën një dekoratë në qafë, pasi...
blank

Skënder Deme: Tmerret në kampin e vdekjes në Vloçisht

Rrëfimi i Skënder Demes, zbardhur në një raport të qeverisë amerikane paraqitur në OKB, në shkurt 1955, pasi ai kishte erritur të arratisej nga Shqipëria... Kjo...
blank

Lluka Rashkoviç, malazezi biznesmen i vrarë mes 22 intelektualëve të Tiranës

  Biznesmeni i madh Lluka Rashkoviç erdhi në Shqipëri si përfaqësues i kompanisë së udhëtimit “SAKT” dhe përfundoi i pushkatuar pa gjyq për hedhjen e...
NDIHMO