24 February, 2024
Home 2019 May

Monthly Archives: May 2019

blank

Kujtimet e të birit për Edip Tërshanën/ Kur rritesh nga një hero tragjik

Jetoi vetëm 15 vite me të atin, por çdo fjalë e dëgjuar prej tij apo e mësuar më vonë nga dokumentet dhe respekti i...
blank

Dodona, një fëmijë në pranga përballë hetuesit Maqo Pecani

Donika Doko, 15-vjeçarja një vit hetuesi në korridoret e errëta të Sigurimit të Shtetit. Bija e Sanije Dokos, e dënuar gjithashtu si armike e...
blank

Dokumenti/ 26 klerikët e pushkatuar dhe 16 të vdekur nga torturat nëpër burgjet komuniste

Një ndër pjesët më të errëta të historisë së diktaturës komuniste është dhuna ndaj klerit në Shqipëri, kryesisht në Shkodër. Në vitin 1978, Sigurimi...
blank

Një jetë në burgjet e vëllezërve/ Historia e sopranos së penguar, Safete Sokoli

E lindur me një talent të spikatur artistik në një familje të pasur, me traditë dhe kulturë, Safete Sokoli mund të kishte qenë një nga...
blank

“Një qeveri sekrete është ngritur në burg, do marrë drejtimin sa të vdesë Enver...

Një informacion i marrë në rrugë operative në nëntor 1984, dëshmon se të burgosurit e gjithë Shqipërisë do të koordinoheshin në një kryengritje masive,...
blank

Plani i arratisjes nga Qafë-Bari/ “Sokol Sokoli e Sokol Progri do na kalojnë në...

Një nga dokumentet e dosjes së objektit të rëndësisë së veçantë “Reparti i riedukimit 311 Qafë-Bari Pukë”, ku jepen detaje për planin e arratisjes...
blank

Takimi, pas 32 viteve, i dy burrave që humbën rininë në Qafë-Bari

Altin Gjuzi dhe Gjergj Hani ishin të dënuarit më të vegjël të kampit të riedukimit në Qafë Bari, ku futeshin të dënuarit politikë nga regjimi...
blank

Marika Dhima, 19-vjeçarja e rritur jetime që u burgos nga komunistët, në vitin 1947

“Aktivitetin tim kundër pushtetit popullor, e kam nisur në gusht të vitit 1946. Arsyeja ka qenë pse unë nuk kam marrë triskën e rinisë...
blank

Një gur kujtese/ Përurohet memoriali në nderim të të burgosurve dhe të rënëve në...

Pak, veç rrëfimeve të atyre që i kanë mbijetuar Qafë-Barit, dëshmojnë për torturat e ushtruara në këtë burg dhe revoltën e 22 majit 1984....
blank

Fytyra e “armikut të popullit”

  Nga Luljeta Progni M'u shfaq sapo çela sytë në këtë botë. Ishte imazhi i parë që m'u përvijua. Më puthi e para, më ledhatoi, më...
NDIHMO