1 March, 2024
Home 2019 February

Monthly Archives: February 2019

blankvideo

Mal Metalia: Si ma pushkatuan vëllain 19 vjeç

“Na lanë 15 ditë pa gjumë, për të treguar planin e arratisjes së babait...“ Rrëfimi i Mal Metalia nga Dragobia, i cili u dënua kur...
blank

Reshat Kripa/ 15 vjeçari që luftonte komunistët me trakte

Tre djem, secili me një histori të veçantë pakënaqësie ndaj regjimit të Enver Hoxhës, ishin betuar para flamurit pa yll, se do të frymëzonin...
blank

Xhevat Korça/ Përballja në qeli me Mehmet Shehun e Kadri Hazbiun: Enver Hoxha do...

Historia e një qëndrestari të rrallë në burgjet komuniste. Si u fut në grevë urie në burgun e Burrelit dhe nuk pranoi ta ndërpresë...
blank

Ibrahim Biçakçiu/ Kryeministri që komunistët e kthyen në pastrues të banjave të Elbasanit

“Kishte përfunduar studimet në dy fakultete në Vjenë, për Akademinë Tregtare të Vjenës në Agronomi, si dhe fakultetin e Shkencave Politike. Zotëronte katër gjuhë...
blank

Grupi i gjashtë/ 132 profile me të dhëna të reja arkivore, nga dokumentet e...

Kjo është pjesa e fundit e listës prej 482 emrash, që ishin propozuar për amnisti në vitin 1951, nga Mehmet Shehu. Publikimi i emrave...
blankvideo

Gaqo Bicolli: Nëna ime ndërroi jetë, kur i thanë që u dënova

"Emrat tanë, kudo ishin të regjistruar si në ushtri. Ne vetëm kazmën dhe lopatën... mësuam zanat atje të paktën. Pse na quajtën ushtarë? Të...
blank

Grupi i pestë/ 100 profile me të dhëna të reja arkivore, nga dokumentet e...

Vijojmë hedhjen e të dhënave të reja arkivore për profilet e viktimave të komunizmit, duke e pasuruar arkivën e Kujto.al me grupin e pestë,...
blank

“Më morën nga materniteti e më futën në qeli”

Historia rrënqethëse e Qerime Bomes, e burgosur nga regjimi komunist ditën që lindi vajzën. Me gjak e gjinjtë që i kullonin qumësht, e mbajtën...
blank

Mhill Vocrri, 16-vjeçari që u vra mizorisht nga komunistët

Britma shtazarake e terroristes së brigadës së 6-të, kur lëshoi plumbat mbi fëmijën e djemtë e popullit të Dukagjinit Mhill Vocrri ishte vetëm 16 vjeç,...
blank

Revolta e Qafë Barit/ Para syve të mi, një masakër e përgjakur

Bedri Blloshmi Më 22 maj 1984, një ditë të bukur me diell, ndodhi ajo që pritej. Mondi dhe suita e tij i hodhën benzinë zjarrit....
NDIHMO