11 January, 2024
Home 2017 December

Monthly Archives: December 2017

blank

Si u asgjesuan 29 mijë dosje të Sigurimit të Shtetit

Brumatriçet e Hekuran Isait e Gramoz Ruçit që zhdukën gjurmët e krimeve të komunizmit. U shkatërruan tonelata dosjesh, rreth 75 % e dokumentacionit të...
blankvideo

Dom Simon Jubani në meshën e parë në prag të rrëzimit të diktaturës në...

Mbi 50 mijë besimtarë u mblodhën 27 vjet më parë tek varrezat katolike të Rrmajit në qytetin e Shkodrës, për të marrë pjesë në...
blank

“Moj nanë…nana jeme.. sa janë ka m’dhamin eshnat…. ”

Janë mundimet e Dom Mikel Beltojës kur torturtohej nga xhelati komunist, Shyqyri Çoku, të cilin e dekoroi qeveria e Edi Ramës, një vit më...
blank

Bedri Çoku: Si i mbijetova 20 viteve burg në diktaturën komuniste

Ishte vetëm 3 vjeç kur nisi rruga e mundimeve për të kaluar 50 vjet nën diktaturë, burgjeve dhe internimeve. Ka shumë momente të vështira...
blank

Operacionet në veri 1945/ Komisari Arif Hasko urdhër partizanëve: T'i zhdukim të gjithë ata që...

  "Në Zonat ku operojmë , ta sqarojmë masën e popullit, se ne nuk luftojmë popullin, por vetëm armiqtë e tij dhe të qeverisë". “Kujto...
blank

Dokumenti/ Xhelati monstruoz Nevzat Haznedari: Si i pushkatova 8 korçarët pa gjyq

Në një fletushkë të një blloku të vjetër me shkrim dore, prokurori famëkeq Nevzat Haznaderi dërgonte një raport që i drejtohej ministrisë së Propagandës...
blankvideo

Një liste me viktima të krimeve të komunizmit

Lista me shqiptarët e masakruar nga komunizmi në Shqipëri. Lista në këtë video është vetëm me viktimat brenda një dekade.
blank

Shtator 1943/ kur Mehmet Shehu ekzekutonte partizanë pa gjyq

Letra që dëshmon se u vranë partizanët pa gjyq, vjen si dëshmi përmes dokumentit t♪7 marrë nga Arkiva e Shtetit. Është një letër që...
NDIHMO