11 January, 2024
Home 2019 September

Monthly Archives: September 2019

blank

Dëshmia/ Nevruz Golka: Në gjygj, më mohoi dhe babai

Ishte vetëm 17 vjeç kur vendosi të arratisej, por shokët e spiunuan dhe përfundoi në burg, duke provuar torturat më të tmerrshme. Por goditjen...
blank

Të internuarit në Lushnjë/ “Katër familje në një dhomë të vogël, kur flenë nuk...

Dokumenti i Ministrisë së Brendshme i vitit 1959, ku jepen detaje të hollësishme se si jetonin të internuarit e vendosur me dhunë në Lushnjë,...
blank

Relacioni i gushtit 1959/ Mbi 300 të shpërngulur dhunisht nga Korça, jetojnë në mjerim...

Mbi 300 banorë të pafajshëm, të zonave kufitare, të dëbuar e shpërngulur me forcë nga zonat ku banonin kryesisht në Korçë, mbaheshin prej vitesh...
blank

Emrat e 8 motrave katolike që u mungojnë listave të martirëve

Më 5 nëntor 2016, u lumturuan 38 martirë të kishës katolike, mes tyre edhe një vajzë, Marije Tuci, por sipas disa dëshmive që janë...
blank

“E pashë Nënë Terezën t’i shkonin lot nëpër faqe”

Shqipëria, toka e ndaluar për shqiptaren e madhe, nobelisten e shenjtoren Nënë Tereza. Malli për nënën Drane e motrën Age, që ndërruan jetë në...
blank

Motra e Arshi Pipës: Për ta varrosur babanë, shitëm orën e tij të xhepit

Ora e jetës së avokatit të diplomuar në Stamboll, Mustafait, ndali në vjeshtën e vitit 1949. Ndërsa ora e tij e xhepit u shit...
blank

“I kam parë me sy arkivolet e fëmijëve” 

Kujto.al publikon dëshminë e Fetah Hamataj, i cili në vitin 1988, ka zbuluar një prej vendvarrimeve masive të kampit të Tepelenës.  Nga Blerina Gjoka Fetah Hamataj...
NDIHMO