7 qershor 1945/ Murat Basha me 12 burra këndojnë himnin kombëtar para pushkatimit

0
575
blank

Si sot 73 vite më parë, në burgun e Tiranës u vranë 13 burra nga xhelatët komunistë

Ishte 7 qershori i vitit 1945 kur regjimi komunist kishte marrë evdnimin për ta pushkatuar Murat Bashën, nacionalist atdhetar, oficer i lartë i mbretërisë. Kur komunsitët i lidhen me tela për ti pushkatuar, Murat basha dhe 12 djemtë e tjerë ia nisën të këndojnë himbnin kombëar. Prej asaj dite, të gjtihë ata që niseshin për tu pushkatuar, niseshin drejt vdekjes më vargjet e himnit kombëtar.

Dita e pushkatimit të 13 burrave antikomunistë, është rrëfyer nga  Xhemal Alimehmeti, i cili kishte qënë në një dhomë në burg me Murat Bashën dhe të tjerë deri në momentin që i morën për t'i ekzekutuar.

Dëshmia

''Ishim 14-15 vete ne dhome, Murat Basha i qete, po bisedonte me z.Xhemal Kusin...une shifsha i cudit,si rri kaq i qete,sepse i kishin lajmeru qe ne oren 10.00 do i merrshin me i pushkatu...Erdhen policet dhe ushtaret e toges pushkatimit,i nxorren ne korridor dhe i lidhen dore per dore 2 nga 2.Murati thirri Fagun(Mustafa Vrapin)qe ishte me i riu vetem 19 vjec dhe i tha''Hajde lidhemi bashke''..Mbasi i lidhen 2 nga 2 i lidhen dhe me nji tel me gjemba te gjithe bashke nga fillimi ne fund...Ne kete moment ndigjohet zani i Murat Bashes.''Na e bani hallall burra''...''Rrofte Shqipnia.Rrofte Mbreti''.Te gjithe u perlotem,por disa edhe qanin me denese,te gjithe dolem te dritaret e dhomave,duke pa....Dolen ne oborr,aty ndodhi dicka e tmerrshme.Nena e Fagut (Mustafa Vrapit)ishte ne oborr,kishte ardhe me taku djalin,kur e pa qe po e cojshin me e pushkatu,filloi me ulerit me te madhe dhe thoshte:''Mos ma vrisni djalin....'' Nje ushtar ju afru dhe e goditi me kondak te pushkes,ajo ra pa ndjenja.Fagu kur pa nanen u ligshtu,atehere Murat Basha i futi krahun dhe i thote;;''Fag mbahu se je burre,mos u dorezo,ti je me i forte se komunistat,Ne nuk ligshohemi nga plumbi dhe vdekja...'' Ndodhi e pabesueshmja Murat Basha filloi me kendue Hymnin Kombetar,mbas dy tre sekondash edhe shoket e tij....e pasoi gjithe Burgu,ishte sa tragjike edhe madheshtore,te shifshe ata burra qe po shkonin drejt vdekjes duke kendu.....I cun drejt bregut lumit.Mbas pak u ndigjun krismat e armeve.... Nga ajo dite,ne burgun e Tiranes,kush shkonte me u pushkatu,kendonte Hymnin Kombetar dhe kjo tradite mbeti prej Murat Bashes", rrëfeu disa vite më parë, Xhemal Alimehmeti.

In case you are aware of crimes, victims or events related to the communist period in Albania, click here to publish it in our archive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here