23 December, 2022
Home Tags Enver Hoxha

Tag: Enver Hoxha

"Po i bën varrin Shqipërisë", letra e Edip Tërshanës për Enver...

Tërshana: Enver, këtë varr po ja bani atdheut edhe me politikën tuaj të jashtme Ndërsa ishte në paraburgim, në pritje për të dalë në gjyq,...

Kampi i Tepelenës si varreza e hapur mbi trupin e Shqipërisë

Eugjen Merlika: Ende sot më rrëqeth kujtimi i atyre orëve të kaluara në errësirën e birucës, i vetëm, duke qarë prej frikës së gogolit....

Bilanci i frikshëm: Vetëm banorët e fshatin Mursi, kryen 1200 vite...

Rrëfimi i Andrea Gjikës: Internimi në Krujë, më pas në Valias, Cërrik të Elbasanit, në Dukat të Vlorës dhe në fund në Borsh. Si...

Enver Hoxha, njeriu që kishte në dorë jetën dhe vdekjen, ja...

Në cilësinë e Ministrit të Luftës dhe Mbrojtjes Kombëtare, Enver Hoxha në një dokument të datës 2 mars 1946, aprovon dënimin me vdekje të...

Enver Hoxha me 1 shkurt ‘45: Asnjë ekzekutim s’do të bëni...

Urdhri i Enver Hoxhës dërguar Mehmet Shehut në Shkodër, në ditët e trazuara të shkurtit 1945, kur ekzekutimet me gjyq e pa gjyq beheshin...

Vrasja e shkencëtares Sabiha Kasimati dhe pse Enver Hoxha e çoi...

Kthimi i Sabiha Kasimatit nga studimet në Torino dhe refuzimi i saj për të shkuar në Amerikë si studiuese në një laborator shkencor. Vrasja...

Dokumenti/ Letra për "Tarasin": Petrit Dume braktisi betejën e Vithkuqit, u...

Trimëria e partizanëve ka qënë një ndër pikat thelbësore të propagandës së komunistëve në diktaturë. Padyshim që më “trimat” do të klasifikoheshin nga regjimi,...

Kur Spiro Moisiu denoncoi korrupsionin në radhët e partizanëve

Propaganda komuniste me “Kanan Tafilin” dhe faktet që e rrëzojnë atë   Në luftën Antifashiste nacionalçlirimtare, populli shqiptarë u angazhua me sa mundësi kishte, edhe...

Urdhri i Enver Hoxhes: Si u hoq festa e Bajramit dhe...

51 vjet më parë/ Sipas porosisë së Enver Hoxhës, merret vendimi për heqjen e festave të Bajramit dhe Pashkëve Pasi feja vihet nën kontrollin e...

Myftiu që injoroi diktatorin Hoxha, vdiq nga torturat e komunistëve

Pasi refuzoi lartësimin e komunizmit përballë Enver Hoxhës, arrestohet në vitin 1947 dhe torturohet për disa muaj deri sa vdiq.... Ishte koha kur edhe Zoti...
NDIHMO