7 December, 2022
Home Tags Koçi Xoxe

Tag: Koçi Xoxe

Dokumenti i ‘48/ Vaskë Koleci: Si i pushkatonim të pafajshmit me...

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa gjyq, torturat dhe raprezaljet në Shkodër, Mirditë, Krujë, Mamurras, Shijak, etj. në...

Koçi Xoxe: Aksionistët vullnetarë,  si do t'i përdorim politikisht si grusht...

Aksioni vullnetar për rrugën Kukës-Peshkopi ishte ideuar nga regjimi i Hoxhës në pranverën e 1946, si një vepër me përfitime ekonomike, pasi do të...

Gjithë Shkodra në këmbë pas vdekjes së arqipeshkvit Gaspër Thaçi, si...

Vdekja e arqipeshkvit imzot Gaspër Thaçi, në Shkodër më 25 maj 1946, kishte vënë në alarm gjithë kupolën e regjimit komunist. Veçanërisht, kjo ngjarje...

Telegrami 4 mars ‘46/ Spiro Pano: Pushkatuam 6 klerikë në Shkodër,...

“Sot me rastin e pushkatimit të gjashtë kriminelëvet të klerit u mbyll Gjimnazi jezuit... Mendimi ynë është se ata e mbyllnë në shënjë zije......

1946/ Lajmi që xhindosi Koçi Xoxen: “Mark Gjon Markaj me 50...

Një raport i shkurtër i Spiro Panos dërguar Koçi Xoxes e ka xhindosur këtë të fundit pasi i shumëkërkuari nga komunistët, në mars 1946,...

Gjyqi i parë politik në Teatrin Kombëtar

Muajt e parë të pas Luftës sundoheshin nga revanshi i komunistëve për të shtrirë pushtetin në çdo qelizë të jetës në vend. Lajme arrestimesh ...

Fotot e rralla nga Gjyqi Special, kur Koçi Xoxe jepte mandatën...

Tiranë, 1 Mars 1945. Salla e kinema “Kosovës” ku u zhvillua Gjyqi Special per te akuzuarit si Kriminelë Lufte. Në podium Koçi Xoxe lexon...

Dokumenti/ Koçi Xoxe grabiti 10000 napolona ari të Lef Nosit

Dëshmia e drejtuesit të lartë të Sigurimit të Shtetit: Nuk di se ku shkuan këto para mbasi mua më nxorën në lirim. Shoku Koçi...
NDIHMO