Rrëfimi i Rakipi Hysës: Si u pushkatuan 22 persona për bombën në Ambasadën Sovjetike

0
103

Në natën e 26 shkurtit 1951, në fshatin Mënik të Tiranës u pushkatuan pa gjyq 22 persona, intelektualë të Tiranës, të akuzuar si organizatorë të hedhjes së bombës në ish-Ambasadën e Bashkimit Sovjetik.

Mes 22 njerezve që do të pushkatoheshin pa gjyq ishte edhe 38-vjeçarja Sabiha Kasimati, e cila sapo zbriti nga makina dhe pa pjestarët e Sigurimit të Shtetit me armë në duar klithi për ndihmë, por zëri i saj u shua pas bareshërive të zgjatura. Kjo u dëgjua në të gjithë fshatin dhe për shumë vite historia qarkullonte e tregohej feshehurazi.

Krimi makabër i pushkatimit u zbulua vetëm pas viteve 90’. Një nga banorët që mori pjesë në zhvarrimin e 22 të rënëve të regjimit komunist ishte Rakip Hysa. Ai tregon momentet kur hapën varrin e përbashkët dhe trishtimin që përfshiu të pranishmit nga ajo që zbuluan.

 

In case you are aware of crimes, victims or events related to the communist period in Albania, click here to publish it in our archive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here