11 January, 2024
Home 2018 May

Monthly Archives: May 2018

blank

Dokumenti/ Letra e partizanes Liri Gega që vërteton krimet e Mehmet Shehut në...

  “Kur të shkojmë në veri do të marrim hakën, nuk do lëmë shtëpi e njeri në këmbë…”, është betimi i xhelatit komunist Mehmet Shehu...
blank

"Kurrë si harroj torturat që më ka bërë Fatmir Xhafa, hetues në komunizëm"

Dëshmia e Valbona Dukës, për karrierën e hershme të ministrit të brendshëm në diktaturë Kur Fatmir Xhafaj u emërua ministër i Brendshëm, pranverën e  vitti...
blank

Vrasjet në Kufi, katër të rinjtë korçarë që u pushkatuan në Rehovë

Në orët e para të mëngjesit të datës 23 gushtit 1990, Sigurimi i Shtetit, kapi dhe pushkatoi pa gjyq katër të rinj nga Korça,...
blank

Si nisi revolta e Spaçit dhe një dëshmi e Pal Zefit në hetuesi

Kushtet në birucë ishin shumë të këqija sepse zgjidheshin vendet më të këqija të kampeve apo burgjeve. Të izoluarve u jepej natën vetëm një...
blank

Para se të varej te rrapi në Delvinë/ Mazar Dino: Po më vrasin vëllezërit...

Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, familja Dino ishte një ndër më të goditurat nga regjimi komunist. Njëri prej tyre, Mazar Dino, u dënua...
blank

Valentin Pervizi: Takimi pas 5 vitesh më nënën dhe gjyshen në internim

Jeta e vështirë në kampin e Beratit dhe letrat e kartolinat me bashkëshorten italiane Pas qëndrimit dy vjet në burg, drejtori e kishte thirrë...
blank

Dosjet e Sigurimit, shtator '83, Foto Çami: Ja dokumente që digjen. Alia dhe Hoxha:...

Diskutimet në mbledhjen e Komitetit Qëndror të datës 5 shtator 1983, mbi bashkëpunimin e organeve të sigurimit dhe udhëheqjen e Partisë dhe udhëzimet se...
blank

Enver Hoxha me 13 maj '48: E bëmë Titon sekretar të Partisë tonë, nuk...

“Ne kishim besim te Titoja si njeriu që vjen pas Stalinit. Ahere thashë se Tito është sekretari i partisë sonë dhe kjo tregon se...
blank

Lutjet e një nëne, drejtuar prokurorit komunist: Faljani jetën djalit tim se u vetëdorëzua

25 vite në burgjet komuniste/ Hyri i ri dhe doli plak nga qelitë e burgjeve të diktaturës komuniste Në 2 nëntor të vitit 1946, u...
blank

Aranit Çela, ja si e kërkon dënimin me vdekje për 11 vetë

Në këtë moment në foto, me gishtin tregues, në shenjë hakërrimi, Aranit Çela në rolin e prokurorit është në sallën e gjyqit, ku zhvillohej...
NDIHMO