11 January, 2024
Home 2018 May

Monthly Archives: May 2018

blank

Shtypja e Revoltës së Qafë Barit, kush ishin xhelatët e këtij burgu dhe ku...

Revolta e Qafë Barit pasi u shtyp prej regjimit çoi në dënimin e 12 të burgosurve, dy prej të cilëve me vdekje, pushkatim. Ata...
blank

Revolta e Qafë Barit/ 24 djem trima që tronditën diktaturën komuniste në maj të...

Ishte krejt e paimagjinueshme ne vitin 1984 që dikush në Shqipëri të organizohej në një kryengritje kundër regjimit, e aq më tepër brenda hekurave...
blankvideo

"Në qelitë e izolimit në Spaç dhe Burrel", rrëfimi i Ali Lekës

Ali Leka: Në qelitë e izolimit në Spaçit kishte vetëm një dritare nga ku dukej vetëm drita e diellit,  sa për të kuptuarnëse ishte...
blank

"Si e shtypëm revoltën e Spaçit", informacioni sekret për Komitetin Qendror

Ja çfarë raportohej në Komitetin Qendror të PPSH-së, ditën që regjimi e shtypi revoltën e Spaçit me forcën e armëve dhe një javë më...
blank

Aranit Çela: "Kërkoj pushkatimin e katër të dënuarve të Spaçit", detajet e ekzekutimit

ARANIT ÇELA: Ne themi që të dënohen me vdekje (pushkatim) dhe të pushkatohen jo përpara të tjerëve dhe jo para kampit. HAXHI LLESHI: Për këtë...
blank

45 vjetori i Revoltës së Spaçit, dosja e plotë e ngjarjes, shkaqet, pasojat dhe xhelatët...

45 vjet nga revolta e Spaçit, një dosje e plotë e një ngjarje që shënon rezistencën më domethënëse gjatë viteve të regjimit komunist. Si...
blank

Ernest Koliqi, 115 vjetori i poetit të anatemuar nga regjimi komunist

Sot shënohet 115 vjetori i një prej shkrimtarëve dhe poetëve më të anatemuar gjatë regjimit komunist, Ernest Koliqit. Ai lindi në Shkodër me 20...
blank

1949/ Enver Hoxha, mish e vaj ulliri për refugjatët greke, vetëm buke misri fëmijëve...

Ne vitin 1949, kur në kampin e Tepelenës ( Kampi i Tepelenës ) vdisnin çdo ditë fëmijë të mitur dhe foshnja nga uria dhe...
blank

Mars 1948/ Pushkatimi i 4 klerikëve dhe 12 kryengritësve të Postribës

Një shi i imët i shtohej atij sfondi vajtues në orët e para të mëngjesit... Ashtu flokëthinjur, të lidhur pranë njëri-tjetrit, klerikë, myslimanë e...
blank

Qershor 1982, si u vendos në Këshillin e Ministrave për të hapur burgun e...

Propozimi nga Komiteti Ekzekutiv i Pukës: “Kemi nevojë pë fuqi punëtore në Miniera. Është hapur edhe miniera e re e Munellës. Kjo do të...
NDIHMO