11 January, 2024
Home 2019 April

Monthly Archives: April 2019

blank

Rudina Dema/ Rrëfimi i njeriut pa fëmijëri

Nuk është hera e parë që vajza e ushtarakut, Hysni  Dema, tregon mundimet e kampeve të internimit, ku kaloi rreth 38 vjet. Por Kujto.al...
blank

Nata e fundit e Sabihasë!

Diti Biçaku rrëfen qelitë e ftohta të burgut të grave intelektuale... Pak çaste para se Sabiha Kasimati të pushkatohej, të fundit dorë që shtrëngoi...
blank

Ndarja nga nëna në internim/ Historia e 4 fëmijëve të familjes Çapani

Në vitin 1951, doli një amnisti për fëmijët e familjeve të internuara, nën 14 vjeç. Këta u dërguan në qytetet e tyre, ku shpesh...
blank

Në kërkim të Bujar Sheshit, që torturoi Petraq Xhaçkën dhe e kërcënoi me grua...

“Ishin tre veta. Më përplasnin kokën në mur, më gjuanin me shqelma kokës, stomakut e kurrizit e kudo, më trajtuan si një kafshë me...
blank

Pyetje për Edmond Cajën: Kush ia nxori sytë prej ballit, vëllait tim, Tom Ndoja...

Shkruan motra e Tom Ndojës, i pushkatuar në revoltën e Qafë-Barit, në maj të vitit 1984 Nga: Bardhe Ndoja Letër drejtuar en.kujto.al: Përshëndetje! Jam Bardhe Ndoja, motra...
blank

"Rebelimi ynë, si shkak i dhunës së pandërprerë"

Nga Visar Zhiti Edhe durimi s’durohej më… …filloi paraditen e një dite pa emër, pse pa emër, ishte 22 maj dhe quhet dita e revoltës...
blank

Adriana Dine/ Rrëfim për fëmijën tim

"Ai qante gjithë kohës pa zë, thjesht vetëm i rridhnin lotët rrëke nëpër faqe, ashtu në heshtje..." Nga Adriana Dine Nuk është në natyrën time të...
blankvideo

Karolina Kokalari: Si e kam njohur Musinenë

Mbesa e Musine Kokalarit, Karolina Kokalari tregon si e mban mend hallën. Vajza brilante që vuajti dënimet më të rënda të sistemit komunist: Pushkatimet...
blank

I dënuari i shkruante Enver Hoxhës nga Qafë-Bari: Edmond Caja na rreh në mënyrë...

Një dëshmi  e re për torturat që Edmond Caja dhe policët e drejtuar prej tij, ushtronin te të dënuarit e Qafë-Barit. Gazeta 55 publikon...
blank

Bedri Blloshmi i përgjigjet Edmond Cajës: Ti je përgjegjës për revoltën e Qafë-Barit

Ish-i dënuari në burgun e Qafë-Barit, gjatë periudhës kur shpërtheu revolta e 22 majit 1984, Bedri Blloshmi, vëllai i poetit të pushkatuar, Vilson Blloshmi,...
NDIHMO