23 February, 2024

“Kanali”/ Poema-dëshmi mbi vuajtjet e torturat ndaj të burgosurve në burgjet e komunizmit

Inspektim dantesk në kampin e shfarosjes së Maliqit, Vloçisht/ Poema me 26 sonete e Arshi Pipës, si një ndër ekuivalentet e “Ferrit” të Dantes në letërsinë shqipe Nga Agron Tufa Arshi Pipa e shkroi këtë poemë...

Spartak Braho, njeriu që vulosi vrasje në diktaturë

Xhelati i diktaturës që u bë deputet në demokraci, edhe pse ka dhënë dënime me vdekje gjatë regjimit komunist. Guximi për të kërcënuar sot shkrimtarin, Agron Tufa e viktimat e krimeve të komunzimit Ndërsa në...

Masakrat e komunistëve në veri, detajet e frikshme në letrën e Mehmet Shehut

Përfshirja e komunistëve Jugosllavë: "Bashkë me shokët Jugosllavë të Çetinës kemi vendosur që më datën 20, të Martën të mbledhim popullin e Hotit e të Grudës në Tuz për t’folur së bashku përpara se...

“I vramë e iu dogjëm shtëpitë, që populli mos t’ua hapë më derën të...

Raporti i Musa Dacit, shtator-tetor 1946, mbi aksionet në veri të Shqipërisë për zhdukjen e kundërshtarëve të komunizmit. Ti hapje derën e t’i jepje bukë një miku të vjetër që regjimi komunist e kishte shpallur...

‘’Djali pa nanë, si nata pa hanë‘’

Fundi tragjik i Et'hem Haxhiademit, shkrimtarit e dramaturgut të spikatur që është cilësuar si "babai i tragjedisë shqiptare". Jeta dhe vdekja në burgjet komuniste rrëfyer nga Makensen Bungo, bashkëvuajtës i tij, gjithashtu shkrimtar i...

“Ndjesa që nuk ia kërkova dot Dom Shtjefnit kur e dënova me pushkatim”

Letra e ish-prokurorit Hajredin Fuga drejtuar Nikolin Kurtit, nipit të Dom Shtjefën Kurtit i pushkatuar nga regjimi komunist, në vitin 1971 “Unë e kam ndjerë dhe e ndjej si detyrim të vazhdueshëm që të shpreh...

Mënikut çi panë sytë, klithjet e Sabihasë që vranë shpirtin e fshatit

Në fshatin Mënik, aty ku në natën e 26 shkurtit 1951 u pushkatuan pa gjyq 22 intelektualë të Tiranës. Rrëfimet e Rakip Hysës për kujtimet e të atit mbi piskamën e gruas dhe bataret...

Cuklina, nëna fatkeqe që humbi dy fëmijët brenda pak minutash

Historitë e tmerrshme të kampit të internimit në Tepelenë, atje ku humbën jetën qindra fëmijë, gra e pleq Nga Lek Pervizi Tepelena u damkos me njollën e turpit nga komunizmi, që aty krijoi kampet më të...

Sabiha Kasimati, intelektualja e shquar që u pushkatua nga Enver Hoxha

Gruaja e guximshme që u përball me Mehmet Shehun: Ju jeni kriminelë dhe tiranë, që kërkoni të nënshtroni shqiptarët me terror, por do të vijë një ditë që këto mizori do t’i paguani Prof Dr...

Dosja e diktaturës dhe e vërteta e armëve nëpër kisha

Kur At Çiprian Nika dëshmonte: “Armët nuk i kam pas vetë. Ishin disa mbeturina të lëna nga gjermanët kohë më parë, që kur ishin strehuar dhe kishin banuar në seminarin tonë”, mendonte se bëhej...

MUST READ

NDIHMO