8 December, 2023

Gaqo Kaskaviqi, i riu korçar që kaloi 27 vjet në burgjet komuniste

Për angazhimin në Partinë Popullore u arrestuan edhe Andrea Diamanti, Jorgjia Burgaleci, Filloreta Karanxha, Thomaidha Shelke, Raqi Kotnika, Mehdi Agolli, Pandi Irakli, Ilo Bicolli, Vangjel Marko, Vasil Ciko. Gaqo Kaskaviqi ishte vetëm 23 vjeç kur u arrestua...

Dasma e Ferdanesë!

“Solle në shtëpi bijën e armikut të popullit o Nevruz Muçelli”, lëshoi britmën krushku, i afërm komunist i dhëndrit... Kur u dëgjuan këto fjalë, burra e gra braktisën menjëherë dasmën dhe oborri mbeti bosh......

Dëshmia tronditëse/ Rajmond Sejko: Si ma vrau komunizmi gjithë familjen, isha ende fëmijë

“Pengu im... s’munda të përcjell në banesën e fundit babin Teme, vëllain Sokol e të mirën nënën time, Shpresa. Ende nuk e dimë ku prehen eshtrat e babit.” “Ka edhe burra që lotojnë…”,  thotë herë...

‘’Djali pa nanë, si nata pa hanë‘’

Fundi tragjik i Et'hem Haxhiademit, shkrimtarit e dramaturgut të spikatur që është cilësuar si "babai i tragjedisë shqiptare". Jeta dhe vdekja në burgjet komuniste rrëfyer nga Makensen Bungo, bashkëvuajtës i tij, gjithashtu shkrimtar i...

Dokumenti 1946/ Dy kampet e internimit, ku gra e fëmijë vuajnë në uri dhe...

Dokumentet 1945-1946, ku jepen detaje të hollësishme për statistikat e internimeve dhe për kushtet e tmerrshme, ku mbaheshin mbi 2175 të internuar, mes tyre gra e fëmijë, mes  urisë e mungesës së ilaçeve…  Si nisën...

Dokumenti/ 26 klerikët e pushkatuar dhe 16 të vdekur nga torturat nëpër burgjet komuniste

Një ndër pjesët më të errëta të historisë së diktaturës komuniste është dhuna ndaj klerit në Shqipëri, kryesisht në Shkodër. Në vitin 1978, Sigurimi i Shtetit kishte hartuar listat e klerikëve të vrarë, të...

Hafiz Ibrahim Dalliu ose “Hoxha Kaur” që u gjymtua nga komunistët/ Patrioti i burgosur...

I burgosur dhe i përndjekur nga regjimi osman, si një ndër patriotët e shquar, veprimtar i përhapjes së gjuhës shqipe, teologu e shkrimtari i shquar, do të persekutohej më egër nga komunistët   Ishte arrestuar...

Spartak Braho, njeriu që vulosi vrasje në diktaturë

Xhelati i diktaturës që u bë deputet në demokraci, edhe pse ka dhënë dënime me vdekje gjatë regjimit komunist. Guximi për të kërcënuar sot shkrimtarin, Agron Tufa e viktimat e krimeve të komunzimit Ndërsa në...

“Pasha mundimet e Tepelenës”

“Ishte muzg kur po linim kampin e Tepelenës e po drejtoheshim për në kampet e tjera të internimit në Myzeqe. Nana na mblodhi si klloçka zogjtë e saj. U kthye pak nga kampi që...

Një 15-vjeçare në gjyqin special  

Rrëfimi i bijës së Sami Kokës, koloneli që u dënua me 30 vjet burg nga komunistët. “Bedri Spahiu kundër Sami Kokës, në gjyqin special: E dimë që ke qenë i ndershëm, ke punuar drejt,...

MUST READ

NDIHMO