15 January, 2023
Home 2018 February

Monthly Archives: February 2018

blank

Kryengritja antikomuniste në Postribë, 18 burra u pushkatuan, 30 shtëpi u shkrumbuan

18 burra u morën dhe pushkatuan në mes të fshatit, pa gjyq dhe në shenjë demonstrative për të shkaktuar frikë në popullsi. Mbi 30...
blank

Harry Fultz nën lupën e Sigurimit: “Di shumë por s’mund ta zbulojmë  çfarë mendon”

Është njeri i informuar mirë mbi gjendjen në Shqipëri e sidomos mbi shumë persona. Njeh posaçërisht ish-nxënësit e tij... Kur pyet ndonjë gjë rreth...
blank

Vdekja makabre e Dom Aleksandrit që u mbyt në ujërat e zeza

Famullitari i Kishës së Bogës Dom Aleksandër Sirdani u arrestua më 27 korrik 1948 pas një meshe që mbajti, me akuzën se kishte përmendur...
blankvideo

Si i ekzekutoi Mehmet Shehu pa gjyq 22 djem dhe burra në Martanesh, ja...

Për këtë krim ende flitet, pasi humbja ishte e madhe, thuajse në çdo shtëpi që kishte fshati Peshk i krahinës së Martaneshit u vra...
blank

Raprezalje në burg, tre priftërinj refuzun të “nderonin” për vdekjen e Enver Hoxhës

Që në mëngjes një muzikë funebër shoqëronte zymtësinë e Burgut të Spaçit, më 11 prill, 1985. Diçka e rëndë kishte ndodhur për komunistët, por...
blank

Sot, ditëlindja e Musine Kokalarit, intelektualja që rrezatoi në errësirën komuniste

Jeta dhe vepra e saj, bëmat, vuajtjet, qëndrimi, bukuria, pamposhtmëria janë një përvojë e vyer, një pasuri e paçmuar morale për të gjithë, rrezatim...
blankvideo

I pushkatuam fshehurazi, buzë liqenit të Ohrit, një natë dhjetori më 1946

Ngjarja makabre e shefave të Sigurimit, zbulohet në një dokument sekret dërguar Enver Hoxhës në komitetin Qendror, dy vjet pas kryerjes së ekzekutimit... Kjo është...
blankvideo

Dokumenti/ Koçi Xoxe grabiti 10000 napolona ari të Lef Nosit

Dëshmia e drejtuesit të lartë të Sigurimit të Shtetit: Nuk di se ku shkuan këto para mbasi mua më nxorën në lirim. Shoku Koçi...
blankvideo

Alarmi i Shefqet Peçit: Reaksionarët kanë zhdukur flamurin rus

Në vetëm pesë rreshta radiogram të Shefqet Peçit, një prej komandantëve më gjakatarë, që ndërsyen shqiptarët në luftë kundër shqiptarëve, ne veri të Shqipërisë...
blank

Kur Spiro Moisiu denoncoi korrupsionin në radhët e partizanëve

Propaganda komuniste me “Kanan Tafilin” dhe faktet që e rrëzojnë atë   Në luftën Antifashiste nacionalçlirimtare, populli shqiptarë u angazhua me sa mundësi kishte, edhe...
NDIHMO